Delfi: Regionaalhaigla kinnitab: koroonaviirus vereülekandega ei levi

Hingamisteede viirused ning nende seas ka uus koroonaviirus ei levi vereülekande teel inimeselt inimesele ning hetkeseisuga vajatakse kõigi veregruppidega doonorite verd, kinnitab Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH).

Tõsi on see, et Eesti verekeskused doonoreid COVID-19 haiguse suhtes täna ei testi. Ei kontrollita ka seda, kas nende veres võib leiduda koroonaviirust. Põhjus selleks on lihtne.

„Hingamisteede viiruslike haiguste tekitajad (ka SARS-CoV-2) ei levi vereülekandega. Kogu maailmast ei ole teada mitte ühtki tõendatud juhtumit, mille puhul oleks nakatumine COVID-19 viirusega – ja ka minevikus levinud SARSi ja MERSi tekitajaga – toimunud vereülekande teel,” kinnitas PERHi doonorluse osakonna juhataja dr Gulara Khanirzayeva Fortele.

Gulara Khanirzayeva rääkis, et koroonaviiruse levik on meie ühiskonnas küll kriitiline probleem, aga samal ajal ärme unusta ka kõiki teisi patsiente. Paraku ollakse tänases olukorras verevarudega kriitilise piiri lähedal.

„On väga palju inimesi, kes vajavad erinevate operatsioonide või õnnetuste tõttu vereülekannet. Peame selleks valmis olema, et iga hetk neid aidata,” sõnas ta ja kinnitas, et verekeskuse poolt tagatakse doonorite ohutus ja ei pea kartma, et heategu tehes koroona endale külge saad

Dr Khanirzayeva tõdes, et kevadise eriolukorra ajal langes doonorite arv märgatavalt.

„Praegugi näeb verekeskus hirmuga, et sama tendents võib korduda. Eks probleemi üheks põhjuseks on koroonanakatunute kõrge arv, mistõttu on suur hulk inimesi karantiinis ja ei saa verd annetama tulla. Kahjuks aga on neidki, kes pelgavad verekeskuse külastamist koroonaviiruse laialdase leviku pärast,” märkis ta.

Regionaalhaigla verekeskus lubab tööle ainult töötajaid, kes on terved ega ole olnud lähikontaktis COVID-19 nakatunuga. Ka doonoriteks on vaid terved, riskivabad inimesed. Personal kannab kindlasti maske, doonoritele on see soovituslik – maski võib soovi korral küsida registratuurist.

Doonorite hajutamiseks on verekeskus loonud broneeringusüsteemi. Loomulikult võetakse annetajaid ka elava järjekorra alusel vastu, kuid võimalusel võiks praegusel hetkel endale siiski verekeskuse kodulehel eelnevalt aja broneerida. Nii saab tagada, et korraga ei viibi verekeskuses liiga palju inimesi.
“Tänases olukorras vajame kõikide veregruppide verd, et tagada piisavad varud. Seega ootame väga kõiki doonoreid verekeskusesse!”

 

Uudis on ilmunud 18.11.20 Delfis: https://forte.delfi.ee/news/teadus/regionaalhaigla-kinnitab-koroonaviirus-vereulekandega-ei-levi?id=91703195