Kiirabi

Kui tunned, et õhku ei jätku või tekib suur nõrkus, siis tuleb kindlasti helistada hädaabinumbril 112 ja kutsuda kiirabi.

Vaata edasi Vaata edasi

KIIRABI

COVID-19 nakkus võib kulgeda kergete haigusnähtudega, nagu väike palavik, kuiv köha, kurguvalu, iiveldus. Sellisel juhul ei ole kiirabi kutsumine vajalik. Kõige tõhusam meede on eneseisolatsioon ja kodune ravi.

Palume, et jälgiksite kodus oma seisundit. Kui haigus võtab tõsisema hoo, siis 8. päeval võib haiguse kulg muutuda hullemaks ja põhjustada raskendatud hingamist. COVID-19 haiguse dünaamika on järgmine: nädal rahulikku perioodi, 8. ja 9. päeval on aga murdepunkt, mis näitab haiguse edasise kulgemise. Kui selles punktis hakkab seisund paranema ja hingamine on korras, siis möödub haigus tõenäoliselt nagu tavaline viirusnakkus. Kui aga 8. ja 9. päeval seisund halveneb, siis tuleb helistada hädaabinumbril 112.

 

MILLAL KUTSUDA KIIRABI?

  • Kui inimene tunneb, et tal ei jätku õhku või tekib suur nõrkus, siis tuleb kindlasti helistada hädaabinumbril 112 ja kutsuda kiirabi.
  • Kui inimesel puuduvad tõsisemad sümptomid, kuid ta kuulub riskigruppi ja tal on olemas perearsti saatekiri koroonainfektsiooni testimiseks, võib samuti pöörduda kiirabi poole. COVID-19 testimine omab mõtet juhul, kui ilmnesid haigusnähud ning inimene kuulub riskigruppi: vanemaealised (>60 aastased) ja isikud, kellel on tõsised kaasuvad haigused (südame-veresoonkonnahaigused, kroonilised kopsuhaigused, immuunpuudulikkus, diabeet, onkoloogilised haigused) olenemata vanusest.

Kiirabi vaatab patsiendi üle ja otsustab hospitaliseerimise üle.

 

KIIRABI TÖÖST 

Patsiendid peavad olema valmis selleks, et kiirabibrigaadi reageerimine COVID-19 kahtlusega kiirabikutsetele erineb tavalisest praktikast. Selleks, et vähendada kiirabipersonali nakatumise riski ja optimeerida isikukaitsevahendite kasutamist, helistab kõigepealt kiirabibrigaadi juht kutsujale, selgitab välja olukorra sündmuskohal ning seejärel brigaad reageerib kas täiskoosseisus juhul, kui patsiendi seisund eeldab hospitaliseerimist või osalises koosseisus juhul, kui patsient suurema tõenäosusega peaks jääma ambulatoorsele ravile koju.

 

KIIRABI TÖÖST COVID-19 PATSIENTIDEGA

Regionaalhaigla kiirabikeskuses töötab alates 13.03.2020 operatiivstaap, mille roll on optimeerida juhtimisprotsessi kriisiolukorras. Meie kiirabi teeninduspiirkonnas on organiseeritud mobiilne COVID-19 testide võtmine, milleks on kokku pandud kaks lisabrigaadi. Kõik kiirabibrigaadid on varustatud COVID-19 testide võtmiseks vajaliku varustusega. 

Regionaalhaigla kiirabikeskuses on moodustatud kaks 2-liikmelist õebrigaadi COVID-19 patsientide meditsiinilise transpordi teostamiseks Põhja-Eesti regioonis, k.a Saaremaal ja Hiiumaal.  

 

Dr Lilian Lääts kõneleb kiirabi olukorrast kolmanda COVID-haiguse laine ajal, saade on järelvaadatav siit.

Kiirabi

 

 

Kiirabi