Kopsuarst Pille Mukk Postimehele: ma pole kohanud patsienti, kes maski ei taluks

Kopsuarstina polikliinikus haigeid vastu võttes ei ole ma siiani kohanud ühtegi patsienti, kes ei saa hingata, kui tal mask ees on, räägib Põhja-Eesti regionaalhaigla pulmonoloogiakeskuse juhataja ja Rapla haigla juht Pille Mukk.

Kas Covid-19 haigetele Põhja-Eesti regionaalhaiglas ja Rapla haiglas voodeid jagub?

Haiglaravil olijate hulk on kasvanud samas rütmis üldise nakatunute arvuga. Haiglasse jõuavad praegu need, kes nakatusid paar nädalat varem. Nakatumiskõveraid jälgides oskame õigel ajal suurendada voodite arvu Covid-19 palatites ja intensiivravi osakonnas, hetkel on vabu voodeid piisavalt.

Rapla haiglas Covid-19 patsiente ei ravita, saadame nad Tallinna. Kui haiglaravi vajajate arv kasvab, avame ka Raplas vastava osakonna.

Kuidas on haiged kevadega võrreldes muutunud?

Haiglasse satuvad Covid-19ga sagedamini mitme kroonilise haigusega eakad, üle 70-aastased inimesed. Noorematel on tavaliselt ka mõni krooniline haigus. Üldiselt on haigete profiil kevadega sarnane ja Eesti ei erine teistest riikidest.

Nakatumiskõveraid jälgides oskame õigel ajal suurendada voodite arvu Covid-19 palatites ja intensiivravi osakonnas, hetkel on vabu voodeid piisavalt.

Milliste nähtudega patsiendid haiglaravile jõuavad?

Covid-19 haiged saabuvad kõrge palaviku, üldise nõrkuse ja hingamisraskustega, mõnel on tekkinud ka kopsupõletik. Kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega ehk KOK-haiged jõuavad nii põhihaiguse ägenemisel kui ka Covid-kopsupõletikuga.

Muidugi mõjutab koroonaviirus ka südant ja neerusid, samuti vajavad Covid-19ga haiglaravi sagedamini kasvaja, diabeedi või kõrgvererõhutõvega patsiendid. Mitme kroonilise haigusega inimesel võib üks tervisemure ägestada teist ja lõpuks võimendub mitu haigust. Miks mõnel immuunsüsteem koroonaviirusega nakatudes üle reageerib, seda me täpselt veel ei tea ega oska seda hästi mõõta.Täna on ülemaailmne KOKi päev

Mis on KOK? KOKi ehk krooniline obstruktiivne kopsuhaigus algab hiilivalt, haigust saab raviga pidurdada, aga mitte välja ravida. Kopsude väikestes hingamisteedes ja alveoolides tekib aja jooksul sissehingatud kahjulike osakeste või gaaside tõttu krooniline põletik, mis hävitab tasapisi kopsukude, alveoolide häving raskendab õhuvahetust.

Kuidas aru saada? Õhupuudus kummitab esialgu füüsilisel koormusel, hiljem ka tavaolekus, esineb köha ja suureneb rögaeritus.

Kellel tekib? Suitsetajatel, tolmustes tingimustes töötamisel, teiste kopsuhaiguste puhul, kujuneb välja vanemas eas.

Kui palju on Eestis KOKi haigeid? Pole selge, sest KOKi on palju ala- ja ülediagnoositud. KOKi nähud on sarnased mõne teise kopsu- ja südamehaigusega. Oletatakse, et meil on 25 000 haiget, haigekassa 2017. aasta andmetel 13 000 haiget.

Miks on segadus? Diagnoositakse üle, sest varem ei kasutatud õiget uuringut või ei osatud seda teha. Haigeid ei leita üles, sest inimene ei pööra suitsetaja köhale tähelepanu ning väsimust ja füüsilise võimekuse langust peetakse normaalseks vananemiseks.

Mis juhtub ilma ravita? Haigus progresseerub kiiremini ja elukvaliteet vanemas eas on väga kehv.

Mida teeb Covid-19? Viirus ägestab KOKi põletikku, kopsud võivad saada uusi kahjustusi.

Allikad: Pille Mukk, www.ravijuhend.ee

Kuidas inimene kodus aru saab, et haigus on muutunud eluohtlikuks?

Algul tekib köha, kurguvalu ja palavik, mõne päeva pärast peaks inimene hakkama end paremini tundma. Kui nii ei lähe või ka kui vahepeal tervis justkui paraneb, aga paari päeva pärast halveneb uuesti – süveneb õhupuudus ja hingeldus nõnda, et inimene ei jõua isegi kümme minutit kodus toimetada –, peaks vähemalt perearstile helistama. Kui olukord läheb veel halvemaks, tuleb kindlasti kutsuda kiirabi. Lähedastel tuleks haiget hoolikalt jälgida, sest alati ei suuda inimene ise oma seisundit adekvaatselt hinnata.

Mil määral tunnevad arstid koroonaviirust praegu paremini?

Teadmatust ja ärevust oli kevadel enam. Kaheksa kuud hiljem tunneme paremini viiruse käitumist ja Covid-19 kulgu. Kuidas kõige paremini raskelt haigestunute ravi juhtida, ei ole veel selge. Tunneli lõpus paistab juba valgus, mitte vastu kihutav rong.

Teiseks oskame korraldada Covid-19 tingimustes haigla tööd nii, et samal ajal ravida ka teiste haigustega inimesi. Enam ei ole küsimust, kas me saame hakkama või kas isikukaitsevahendeid või teste jagub. Esimene pandeemialaine näitas, et ühiskonna ühine pingutus paneb viiruse taanduma.

Teadmatust ja ärevust oli kevadel enam. Enam ei ole küsimust, kas me saame hakkama või kas isikukaitsevahendeid või teste jagub.

Mis on maskide kandmisel haiglates praegu teisiti?

Haiglatöötajad kannavad maske igas olukorras, ainult söömise ajaks ja kabinetis üksi olles võtan maski eest. Veel kuu aega tagasi panime maski ette vaid patsienti ravides.

Mina kannan ka haiglast väljaspool maski – nii ühistranspordis kui ka siseruumides avalikus kohas. Usun, et ka minu kolleegid käituvad samamoodi.

Patsiendid, kes tulevad haigla polikliinikusse vastuvõtule, saavad välisuksel kirurgilise maski. Üha enam käiakse meil korduvkasutatava maskiga.

Kuidas pääsevad arsti juurde need, kes maski ei talu?

Ma väidan, et selliseid inimesi on kaduvväike osa. Kui kellelgi kuskil tekkis maski kandmisel probleem, ei tasu üldistada, et see vaevab paljusid.

Praktiseeriva arstina kopsuhaigeid vastu võttes ei ole ma siiani kohanud ühtegi patsienti, kes maski ei taluks. Aga kui nii peaks juhtuma, pole oluline, kas talumatuse põhjuseks on ärevus või hingamispuudulikkus, tihti üks süvendab teist. Kui inimene tõesti tunneb ennast maskiga väga halvasti, võib ta selle ära võtta.

Vahepeal lipsas avalikkusesse sõnum, justkui ei peaks astmaga haiged maski kandma.

Kahetsusväärne, et nii läks, aga seni pole ükski teaduslik uuring ega ka minu praktika kinnitanud, et astmaga haiged ei võiks ega tohiks maski kanda. Vastupidi, see kaitseb neid viiruse eest.

Arstivisiit kestab pool tundi, selle ajaga saab inimene maskis hakkama, isegi kui see tundub ebamugav. Raske hingamispuudulikkusega haiged kasutavad kaasaskantavat hapnikuballooni ning saavad väga hästi seejuures ka maski kanda.

Kuidas kuulmispuudega haigeid kohtlete?

Suhtlemisel nende inimestega, kes loevad suult, võtame rääkimise ajal maski ära.

Ameerika Ühendriikides jagati avalikus ruumis kritiseerijatele ettenäitamiseks kaarte neile haigetele, kes maski kanda ei saa.

Ma loodan, et meie inimesed käituvad arukalt ega hakka poes või bussis maskita inimesi vaenama. Kokkuvõttes on kasulikum, kui arstid ravivad inimesi, mitte ei raiska aega asendustegevustele, näiteks kellelegi lubasid välja andes.

 

Uudis on ilmunud 18.11.20 Postimehes, täispika artikli leiate siit: https://leht.postimees.ee/7112354/kopsuarst-pille-mukk-ma-pole-kohanud-…