Koroonavaktsiini on saanud juba üle 2,1 miljoni inimese

Alguse on saanud aegade kõige suurem vaktsineerimiskampaania ja logistiline väljakutse – esimesed koroonavaktsiinid on Bloombergi andmetel saanud juba üle 2,1 miljoni inimese.

  • USA-s alustati koroonavaktsineerimist Pfizer/BioNTech vaktsiiniga 14. detsembril. Esimestena said vaktsiini tervishoiutöötajad – seni on manustatud 614 117 Lähipäevil suureneb see arv aga veelgi, sest kasutusse võetakse ka teine vaktsiin – Moderna.
  • Kanadas ja UK-s alustatakse vaktsineerimist samuti Pfizer/BioNTech vaktsiiniga. Eeldatavasti saadakse luba vaktsineerimisega alustamiseks tuleval nädalal.
  • Hiinas ja Venemaal võeti koroonavaktsiin kasutusele juba pea pool aastat tagasi – juulis ja augustis, enne, kui seda oli jõutud täielikult testida. Sellest ajast saadik on nendes riikides vaktsineeritud sadu tuhandeid inimesi.

Praegu on avalikuks kasutamiseks piiratud koguses kättesaadaval kuus erinevat koroonavaktsiini, mille rekordilise ajaga turule toomiseks on tehtud äärmiselt suuri investeeringuid ja kaasatud kümneid tuhandeid vabatahtlikke. Riigid sõlmivad järjest lepinguid, mis tagavad vaktsiinile juurdepääsu - seni on reserveeritud 8,20 miljardit vaktsiinidoosi.

Kui vaktsiine jagataks võrdselt, piisaks sellest kogusest, et katta ära enam kui pool maailma populatsioonist (sest enamik vaktsiine nõuab kahte doosi). See ei ole aga võimalik, sest rikkamad riigid on omale sõlminud ulatuslikud tarnelepingud, lisaks on ülimalt külmade ladustamistingimuste tõttu kaugetesse kohtadesse vaktsiine keeruline transportida. Mõned riigid peavad ootama lausa aastani 2022 või kauem, enne, kui vaktsiin lõpuks nendeni jõuab.

Eestisse jõuab esimene Euroopa Liidu ravimiametilt müügiloa saanud Pfizer/BioNTech koroonavaktsiin aga juba selle aasta lõpus. Müügiloa ootel on ka teine vaktsiin – Moderna, mis peaks meile jõudma uuel aastal, jaanuari keskel. Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiu- ja sotsiaalhoolekande teenuste toimepidevust tagavatele inimestele ning riskirühmadele, kõik teised soovijad saavad end vaktsineerida lasta eeldatavasti tuleva aasta II kvartalis.

Siiski ei tasu unustada, et vaktsineerimine on vaid üks osa piiramaks ja lõpetamaks pandeemiat, mis on nõudnud enam kui 1,6 miljonit inimelu ja mõjutanud suuresti nii kohalikku kui ülemaailmset majandust. Hoiame praegu jätkuvalt distantsi, vähendame kontakte ja kanname avalikes ruumides kaitsemaski!

Allikas: Bloomberg