Miks maski kanda?

Avalikes kohtades on soovituslik kanda maski. Maskiga kaitsed nii ennast kui ka teisi – see aitab vähendada võimalust, et köhides või aevastades jõuab piisknakkus teiste inimesteni. Maski peaksid kandma kõik inimesed, sest kunagi ei tea, kas olete nakatunud või mitte. 

Suu ja nina kaitsmine kinnistes rahvarohketes siseruumides aitab alati. Maski kandmine vähendab võimalust, et sotsiaalsete kontaktide, köhimise ja aevastuste kaudu jõuavad nakkuse piisad teiste inimesteni. Samuti võib maskist olla tervele inimesele abi, kui mõni viirusekandja tema suunas köhib või aevastab. Maski kandmine aitab viiruse eest hoiduda ainult siis, kui järgitakse ka teisi hügieenireegleid ja välditakse lähikontakte. 

Maski võib osta poest, ühekordse või korduvkasutatava, ja maski võib teha ise. Viimane ei ole samaväärne meditsiinilise maskiga, aga tavaolukorras kaitseb siiski piisavalt. Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti juhendi kaitsemaski tegemiseks leiate siit

NB! Diagnoositud viirusekandja või lihtsalt tõbine inimene peab püsima kodus ja hoiduma lähikontaktidest teiste inimestega, sõltumata sellest, kas tal on olemas mask või mitte.

Millistest reeglitest tuleb kinni pidada maski kandmisel? Maski kandmine üksinda ei pruugi aidata vähendada maskikandja enda nakatumise riski. Maski kandmine võib aidata vaid koosmõjus teiste ennetavate meetmetega, nagu põhjalik kätepesu ja käte desinfitseerimine. Kui soovitakse maski kanda, peab järgima maski kandmise põhitõdesid:

 • Enne maski kätte võtmist tuleb käed hoolikalt pesta vee ja seebiga või hõõruda antiseptikumiga.
 • Et mask oleks näole asetatud õiget pidi (maski erinevatel kihtidel on erinevad ülesanded) ning see kataks korralikult suu- ja ninapiirkonna (servad maksimaalselt kinni).
 • Et mask ei oleks niiske (niiske mask tuleks vahetada kohe, pideval kasutamisel tuleks maski vahetada umbes 2-3 tunni järel).
 • Et maski äravõtmisel läheks mask otse prügikonteinerisse või pesumasinasse (riidest maski tuleb pesta +60 °C juures, madalamate temperatuuride juures pestes on vajalik peale kuivamist maski triikida). Riiulile seisma jäetud kasutatud mask võib levitada viirust tolmnakkusena ja on seega ohtlik ruumis viibijatele. Riidest maskide ohutu kasutamise eelduseks on mitme maski olemasolu ning nende kasutamisejärgne hooldus.
 • Mask peab olema rangelt individuaalseks kasutamiseks (teise inimese maski proovimine ei ole ohutu).
 • Maski kandmisel peab vältima selle välispinna katsumist käega.
meditsiiniline mask

 


 

Prof Peep Talving kutsub üles kõikjal maski kandma

Regionaalhaigla juhatuse liige-ülemarst prof Peep Talving kutsub oma videopöördumises üles nii Regionaalhaigla töötajaid kui kõiki Eesti inimesi, eriti Põhja-Eesti regiooni ja Tallinna elanikke, kandma maski kõikjal, kus on inimesi – ühistranspordis, toidupoes, erinevates asutustes ja mujal.

"Palun loobuge ka üritustest, ärge käige pidudel ja vältige külaskäimisi. Kui peate siiski inimeste sekka minema, kus ei ole võimalik hajutada, siis palun kandke maski ja hoidke nii palju distantsi kui võimalik," lisas prof Talving.

 


 

Meditsiinilise maski kasutamise õpetusvideo

Regionaalhaigla infektsioonikontrolli talituse vanemarst-talituse juhataja dr Mait Altmets demonstreerib õpetusvideos, kuidas meditsiinilist maski õigesti ette panna ja eemaldada ning selgitab, missugused on maski kandmisel tehtavad peamised vead.

Ühtlasi tuletab prof Peep Talving meelde, et COVID-19 haiguse tõkestamiseks on oluline kanda maski, puhastada tihti käsi, hoida distantsi ja hoiduda kogunemistest. On olemas tõenduspõhine info selle kohta, et kaitsemask töötab kahel viisil: mask väldib nakkuse edasikandmist ja vähendab edasikantavat nakkusdoosi.


 

Korduma kippuvad küsimused kaitsemaskide kohta

 

Kas meditsiinilise maski asemel võib kanda riidest maski?

 • Isetehtud maski puhul tuleb silmas pidada, et kuigi suu ja nina kaitsmine kinnistes rahvarohketes siseruumides on alati abiks, ei ole isetehtud mask samaväärne meditsiinilise maskiga ega takista samaväärselt viiruse levikut, küll aga võib sellise maski kandmine koos teiste ennetavate meetmetega vähendada sissehingamise kaudu nakkuse saamise ohtu ning teiste nakatamist. 
 • Haiglas tuleb kanda meditsiinilist maski.

 

Kust ma meditsiinilise maski saan?

 • Meditsiinilisi maske saab haigla peasissepääsu juurest, samuti igast osakonnast. 

 

Kuidas meditsiinilist maski õigesti kanda?

 • Mask peab tihedalt kinni katma suu ja nina, see ei tohi olla lõua all või rippuda kaelas.
 • Enne maski pakendist võtmist tuleb teostada käte antiseptika.
 • Maski kandmise ajal ei tohiks katsuda selle välispinda.
 • Niiskumisel või kahjustumisel tuleb mask välja vahetada.
 • Meditsiiniline mask on mõeldud ühekordseks kasutamiseks, eemaldamisel tuleb alati teha käte antiseptika.


Kaua tohib meditsiinilist maski kanda?

 • Meditsiinilise maski kasutusaeg on kuni 2 tundi.
 • Juhul kui mask niiskub või puutub kokku sekreetidega, tuleb see kohe vahetada. 

 

Mida teha kasutatud meditsiinilise maskiga?

 • Kuna meditsiiniline mask on ühekordseks kasutamiseks, siis ei tohi seda pärast eemaldamist taskusse pista.
 • Enamasti võib maske käidelda olmejäätmetena.


Mida teha, kui maski kandmine on minu jaoks ebameeldiv?

 • Reeglina on maski kandmine ohutu kõigi jaoks. Esialgu võib sellega harjumine aega võtta. Maski kandes võib olla palav, ebamugav ja piirav, aga aja möödudes enamasti need tundmused vähenevad või kaovad sootuks.

 

Kas ma pean maski tualetti mineku ajaks ära võtma?

 • Maski ei ole vaja tualetti minekul eemaldada.

 

Kas ma võin sama maski edasi kanda, kui ma selle vaid korraks eest ära võtan?

 • Meditsiiniline mask on ühekordne, mistõttu maski eemaldamisel tuleb see kohe ära visata ja teha käte antiseptika.

 

Kas patsiendid peavad maske kandma?

 • Kõik ambulatoorsele vastuvõtule tulevad patsiendid peavad kandma meditsiinilist maski, erandiks on alla 5-aastased lapsed.
 • Statsionaarsel ravil viibivad patsiendid peavad maski kandma, kuni on selgunud nende COVID-19 anamnees või kui nad lahkuvad palatist, näiteks uuringule viimise eesmärgil vms.
 • Erandjuhtudel võib maski kandmise nõudest taganeda, kui patsiendi tervislik seisund seda ei võimalda.