Vaata, milline suur kogus rohtusid kulub intensiivravis koroonapatsiendi elus hoidmiseks

Koroonavaktsiini kartus kahvatub, kui võrrelda seda eri ravimite hulgaga, mida läheb vaja intensiivravipalatis patsiendi elus hoidmiseks. Kogusime need ravimid Põhja-Eesti regionaalhaigla intensiivravikeskuse juhi dr Kristo Eriksoni abiga ühele pildile.

Dr Erikson, kas saame praegu juba koroonat ravida? Või on ainus, mida teha saab, ikka üksnes sümptomeid leevendada ja hingamist toetada?
Ravi on endiselt organisüsteeme toetav ja sümptomaatiline. Hormoonravi on tõestanud, et parandab elulemust, aga ei mõju peapõhjusele. Kõik ravimid on samad, mida kasutatakse akuutse hingamisvajaduse või sepsise korral. Antibiootikum lisatakse sekundaarse infektsiooni tekkides bakteriaalsete külvide ja nende leiu alusel.

Mis on intensiivravis põhiravimid, mida läheb vaja peaaegu igal patsiendil?

Ravimeid kasutatakse vastavalt vajadusele. Intensiivravis alustatakse alati hormoon-, juhitava hingamise korral narkoosiravimitega (propfool ja fentanüül), enamikul kasutatakse diureetikume ja suurel osal vererõhku tõstvaid ravimeid. Kindlasti vajavad patsiendid trombide tekke vastaseid ravimeid (antikoagulante). Kuna päris paljudel patsientidel on intensiivravile jõudes neid tekkinud (näiteks kopsutromb), siis mõnikord kasutatakse ravidoosis antikoagulante. Meie patsientidel on tihti tekkinud põletikumarkerite tõus, seega mingis faasis kasutatakse ka antibiootikume.

Kuidas oleks intensiivravis kõige õigem jaotada eri faaside ravi ja millega siis ravitakse?
Esmalt tagatakse ikkagi vere hapnikuga rikastamine, mis vajab akuutses faasis juhitavat hingamist ja narkoosi (narkoosiravimid). Kuna patsiendid on enamasti kõrge palavikuga, siis peab kasutama antipüreetilisi ravimeid ehk palaviku langetajaid. Sekundaarne infektsioon ravitakse antibiootikumidega. Immuunvastuse mõjutamist kasutatakse vähe, sest võib tekitada vastupidise reaktsiooni, superinfektsiooni tekke. COVID-19 ravi on enamasti intensiivravis pikaaegne ja selle aja jooksul kasutatakse enamasti kõiki ravimeid, mis nimekirjas.

Kas ja kui palju tasub loota ja uskuda teateid, et nüüd on teadlased või mõni ravimifirma leiutanud ka kooronaravimi?
Alanud aastal loodetavasti jõuab turule kaks kuni neli preparaati. Juba praegu on eriloaga tulemas kaks preparaati. Eraldi nimesid esile ei tooks, sest palju küsimusi on veel ja uuringud on alles lõppemas. Ootame ära ametlikud teadaanded ja uuringute tulemused.

Kas ja kuidas suhtuda mõtteviisi: kohe on koroonaravim niikuinii olemas, pole mõtetki vaktsineerida?
Kuna praegu apteegis veel ühtegi koroonaravimit ei ole, siis ainuke, mis vähendab tunduvalt intensiivravi vajadust (ja haiglaravi), on vaktsiin. Vaktsiinid on ennast tõestanud väga hästi ja ka meie COVID-19 intensiivravi osakonnas on üle 90% vaktsineerimata patsiente. Vaktsineeritud ja intensiivravile sattunud patsiendid on enamasti muu haiguse tõttu ja kaasnev leid on COVID-positiivne testitulemus.

 

ravimid, covid-19

 

Artikkel on ilmunud 22.01.2022 Eesti Päevalehes: https://epl.delfi.ee/artikkel/95658151/lauatais-ravimeid-vaata-milline-…